Pulverkrāsa metālam: sastāvs un tehniskās īpašības, ražošanas tehnoloģija un pielietojums

 

Pulverveida krāsa ir pigmentēta dispersā sistēma, kas sastāv no cietām daļiņām. Tās  uzklāšanas laikā var vienmērīgi sadalīties uz krāsotās virsmas un veidot aizsargkārtu.

 

Pulverkrāsas īpašības

 

Lai saprastu, kura pulverkrāsa atbilst augstākajām kvalitātes prasībām, jāņem vērā vairāki faktori. Piemēram:

 

 • Komponenti – lai nodrošinātu ilgtspējīgu rezultātu, svarīgs ir pulverkrāsas sastāvs.
 • Plūstamība – zema plūstamība apgrūtina krāsas vienmērīgu uzklāšanu. Lai palielinātu plūstamību, pulvera pulveris tiek papildināts ar dažādām piedevām, piemēram, silīcija dioksīdu. Pulverus no mitruma aizsargā uzglabāšana sausās noliktavās ūdensizturīgā traukā.
 • Blīvums – pulvera blīvums atkarīgs no tā sastāva, daļiņu formas un dažiem citiem faktoriem. Pulverkrāsai jābūt pietiekami lielam blīvumam. Ja blīvums ir pārāk mazs, pulveris slikti sadalās uz izstrādājuma virsmas.
 • Elektrizējošās īpašības – pulvera daļiņas iegūst elektrisko lādiņu ražošanas, sagatavošanas un lietošanas laikā. Elektrizējošās īpašības ietekmē tādi faktori kā pulverkrāsas materiāls, daļiņu izmērs, gaisa mitruma līmenis.

 

No kā sastāv pulvera pulveris?

pulverkrāsa

pulverkrāsa

Pulvera pulveris sastāv no mazām dažāda lieluma daļiņām. Ir divu veidu pulverkrāsas, tās izvēlas atkarībā no vēlamās krāsošanas tehnoloģijas.

 

 • Termoplastiski maisījumi – pulvera masa tiek izkausēta, pēc tam – sacietē. Šāda pulverkrāsa ir izturīga pret ūdeni un vides ietekmi. Krāsas slāņa biezums parasti ir vismaz 250 mikroni;
 • Termoreaktīvi maisījumi – pulvera masa veidojas dažādu termoķīmisku reakciju rezultātā. Krāsojuma slāņa biezums ir mazāks – no 80 līdz 120 mikroniem.

 

Pārklājuma īpašības

 

Izvēloties pulverkrāsu metāla apstrādei, jāņem vērā arī vides apstākļi. Piemēram, pulverkrāsa, kas gatavota uz epoksīda bāzes, ir kvalitatīva, taču slikti panes augstas gaisa temperatūras – ultravioletā starojuma ietekmē krāsojums var sākt drupt. Šī iemesla dēļ tas ir piemērotāks metāla izstrādājumiem, kas atrodas iekštelpās.

 

Metāla izstrādājumiem, kas pārsvarā tiek izmantoti ārpus telpām, piemērotāks risinājums būs poliestera maisījums, kas ir neitrāls pret vides ietekmi, tādēļ to neietekmēs temperatūras svārstības un citi ārējās vides faktori.

 

Pulverkrāsošanas metode

 

Kas attiecas uz metāla izstrādājumu krāsošanu, lakas un šķidrās krāsas šobrīd kļuvušas mazāk populāras – arvien vairāk tiek novērtētas pulverkrāsošanas metodes sniegtās priekšrocības.

 

 • Videi draudzīga tehnoloģija;
 • Netiek izmantoti šķīdinātāji;
 • Virsma, kas nokrāsota ar pulverkrāsu, ir izturīga pret UV starojumu, tai ir pretkorozijas īpašības;
 • Ekonomiska materiāla izmantošana;
 • Pulverkrāsa ļauj izmantot ļoti daudzveidīgu krāsu paleti

 

Kā jau ikvienai metodei, arī šai ir daži trūkumi, kas būtu jāņem vērā.

 

 • Šī metode neder visu materiālu apstrādei;
 • Sarežģīti uzklāt plānu krāsas kārtu;
 • Ir grūtāk krāsot neregulāras formas priekšmetus;
 • Apgrūtinoši novērst krāsojuma defektus uz virsmas – visticamāk, viss būs jāpārkrāso

 

Pieejamas vairākas pulvera izsmidzināšanas iespējas, piemēram, krāsas uzklāšana ar gaisa plūsmu, elektrostatiska izsmidzināšana, liesmas pielietošana.

 

Izmantojot pirmo metodi – krāsas uzklāšanu ar virzītu gaisa plūsmu – produkts tiek uzkarsēts un ar smidzināšanas pistoles palīdzību daļiņas tiek uzklātas uz virsmas. Lai panāktu kvalitatīvu rezultātu, ļoti svarīgi noteikt precīzu metāla sildīšanas temperatūru.

 

Visizplatītākā metode ir elektrostatiska izsmidzināšana. Šajā gadījumā daļiņu saķeri nodrošina elektrostatiskais spriegums. Šī metode īpaši piemērota nelielu, vienkāršas formas priekšmetu apstrādei.

 

Pulverkrāsu var uzklāt arī ar speciālu, ar propāna lodlampu aprīkotu, instrumentu palīdzību. Liesma izkausē pulvera daļiņas, un tās pusšķidrā stāvoklī nokļūst uz krāsojamās virsmas. Pati virsma netiek pakļauta karstumam, krāsojuma slānis ir plānāks un izturīgāks. Šī metode ierasti tiek izmantota lielu virsmu krāsošanai.

 

Pulverveida krāsojums ir ātrs, ērts, videi draudzīgs un ekonomisks variants, kā iegūt skaistu un noturīgu metāla krāsojumu. Lai panāktu vislabāko rezultātu, svarīgi izvēlēties piemērotu pulverkrāsu un uzklāšanas metodi. Tāpat būtiski ievērot visus krāsošanas posmus.