Pulvera pārklājuma tehnoloģija – kas par to būtu jāzina?
Viens no veidiem, kā uzlabot metāla izskatu un funkcionalitāti, ir pulvera pārklājuma tehnoloģija ( Powder coating ). Lai arī šī metode zināma jau salīdzinoši sen, šobrīd, pateicoties tehnoloģiju attīstībai, tā ir uzlabota, un kļūst arvien populārāka.
Turpinājumā vairāk par to, kas ir pulverkrāsošana, un kā ar to sasniegt teicamu rezultātu.
Pulverkrāsošana – kas tas ir?
Tiem, kuriem interesē dažādu materiālu apstrāde ar mērķi iegūt kvalitatīvu un dekoratīvu efektu, noteikti ir aktuāls jautājums – pulverkrāsošana: kas tas ir? Un, pats galvenais – kādas priekšrocības tā sniedz?
Pulverkrāsošanas tehnoloģija nedaudz atšķiras no ierastās krāsošanas. Kā jau vēstī pats tehnoloģijas nosaukums, šajā gadījumā krāsa ir kā smalks pulveris. Tas sastāv no polimēra sveķiem, cietinātājiem un īpašām krāsvielām. Pulverkrāsošana ir videi draudzīga metode, turklāt nodrošina perfektu rezultātu – apstrādātais materiāls kļūst pievilcīgs un izturīgs.
Šī tehnoloģija īpaši piemērota metāla un stikla izstrādājumiem.
Pulverkrāsošanas tehnoloģijai ir vairākas priekšrocības:
- Ekonomisks risinājums – salīdzinājumā ar citiem krāsošanas veidiem;
- Krāsa nožūst ātri;
- Ērta un vienkārša lietošana;
- Noturīgs rezultāts;
- Videi draudzīga metode
Viens no galvenajiem ieguvumiem: izmantojot šo krāsošanas metodi, jūs varat sasniegt cita veida stilistiku. Bronzas, sudraba un granīta krāsojums izskatās īpaši glīti. Papildus šiem efektiem ir pieejami arī citi, piemēram, hameleona, perlamuta, kā arī antīkais efekts. Iespējams mainīt ne tikai krāsu, bet arī materiāla tekstūru.
Vēlamais rezultāts tiek panākts ar speciālas polimerizācijas kameras palīdzību. kas uzkarsēta līdz 200 grādu temperatūrai.
Jāņem vērā, ka process ir pietiekami sarežģīts, tādēļ to labāk uzticēt speciālistiem, kuri zina, kā nodrošināt polimerizācijas kameras pareizu darbību, iegūt vēlamos krāsas toņus un parūpēties par citām niansēm, kas jāievēro darba gaitā, lai sasniegtu vēlamo rezultātu.
Pulvera pārklājuma tehnoloģija: kāds aprīkojums tai nepieciešams?
Lai krāsošanas process tiktu pabeigts ātri un efektīvi, vispirms jāizvēlas piemērota telpa. Patiesībā šāda veida darbiem ir piemērota arī garāža. Galvenais, lai ir pietiekami daudz vietas nepieciešamā aprīkojuma ievietošanai un darba procesam.
Noteikti jāparūpējas arī par pietiekamu apgaismojumu – vispiemērotākās būs dienasgaismas spuldzes. Tāpat nepieciešama arī laba ventilācija, lai process nekaitētu cilvēka veselībai. Trešais svarīgais priekšnoteikums ir jaudīgs elektrotīkls, kas spēs nodrošināt visa aprīkojuma darbību.
Pirms krāsošanas procesa sākuma jāsagatavo pati iekārta. Lielākā daļa darba notiek speciālajā krāsnī vai kamerā. Tās specifikācija atkarīga no tā, kāds materiāls tiks apstrādāts.
Nepieciešams arī papildaprīkojums – elektrostatiskā izsmidzināšanas pistole, taču tās vietā var izmantot arī kompersoru.
Kas attiecas uz krāsu pārpalikumiem, tos var savākt ar rekuperatora vai cikloniskā putekļsūcēja palīdzību. Svarīgi – nekādā gadījumā nedrīkst izmantot parasto putekļsūcēju, jo ierīce var tikt bojāta.
Ja plānots krāsot lielizmēra detaļas, svarīgi, lai katru no tām varētu ērti pārvietot, lai nodrošinātu vienmērīgu krāsojumu. Šajā gadījumā var noderēt, piemēram, speciāli ratiņi, ar kā palīdzību pārvietot detaļas pēc nepieciešamības.
Kas ir pulverkrāsošana: darbības princips
Pulvera pārklājuma tehnoloģija ietver vienmērīgu krāsas izsmidzināšanu virs plaknes. Šajā procesā krāsa vienmērīgā slānī nokļūst uz krāsojamā objekta virsmas. Lai sasniegtu ilgstošu krāsas noturību, darbs jāveic vienmērīgi un lēni.
Šajā darbā tiek izmantotas dažādas metodes, ko izvēlas atkarībā no nepieciešamības un krāsojamā materiāla.
Metāla krāsošanā plašāk izmantotā metode ietver trīs posmus:
- Virsmas sagatavošana – attīrīšana, smilšstrūklas apstrāde (ja nepieciešams), attaukošana, ķīmiskā apstrāde, lai nodrošinātu aizsardzību pret koroziju;
- Pulvera pārklājuma veidošana – sagatavotie materiāli tiek ievietoti krāsnī vai polimerizācijas kamerā, kur tie tiek pārklāti ar elektrostatiski uzlādēto pulverveida krāsu;
- Pārklājuma polimerizācija – krāsotie priekšmeti nonāk krāsnī vai kamerā, kur aptuveni 200 grādu temperatūrā veidojas polimēra pārklājums.
Kopumā process aizņem 15 – 30 minūtes, taču pēc tam krāsotajai virsmai jāļauj atdzist un krāsai – sacietēt. Tas var aizņemt vismaz 24 stundas.
Kā redzams, pulverkrāsošanas tehnoloģija ir plaši izmantojama, efektīva un droša metode, taču, lai sasniegtu vēlamo rezultātu, jāievēro dažas specifiskas prasības. Lai arī darbu var paveikt arī piemājas garāžā, ir svarīgi piemeklēt atbilstošu aprīkojumu.
Pulverkrāsošana ir efektīvāka ar specializētu aprīkojumu
Ja plānots šo tehnoloģiju izmantot regulāri, ieteicams izvēlēties profesionālu, tieši šim mērķim piemērotu aprīkojumu. Labākam un ātrākam rezultātam var izmantot pilnībā automatizētas iekārtas, kas noteikti atvieglos darbu. Turklāt tādā veidā iespējams arī ietaupīt aptuveni 20 procentus no pulvera, tādēļ šādas iekārtas iegāde, ja vien tā tiks regulāri izmantota, ilgtermiņā noteikti atmaksāsies.
Tāpat noteikti ir jāvelta laiks tehnoloģijas detalizētai izpētei, lai pilnveidotu darba prasmes un pilnībā izmantotu metodes sniegtās iespējas.