Pulverkrāsošana

Disku pulverkrāsošanas tehnoloģiskais process

Mēs vēlamies Tev detalizēti un saprotami pastāstīt par disku pulverkrāsošanas tehnoloģisko procesu. Mūsu gadījumā par automašīnu riteņu disku krāsošanu. Kas tas ir un kā tas notiek?

Bieži tiek jautāts – kas ir krāsošana ar pulveri. Kā liecina šajā jomā uzdoto jautājumu biežums, ne vienmēr ir skaidrs, kas ir pulvera krāsu pārklājums. Viens no visbiežāk uzdotajiem jautājumiem – vai mani riteņu diski spīdēs un laistīsies pēc krāsošanas?

 

Kas ir pulvera krāsas?

Pulvera krāsa ir pulveris, kas sastāv no mazām daļiņām. Šo daļiņu pigmentācija piešķir pulverim īpašu krāsu. Pulveru krāsu īpatnība ir tāda, ka tā iegūst savas īpašības pēc termostatiskas apstrādes krāsnī aptuveni 200° C temperatūrā.

Īpašas šīs krāsas īpatnības – uzticamība un izturība pret ārējo vides iedarbību. Kā arī slāņa vienmērīgums un uzklāšanas pilnīgums uz izstrādājuma uzklāšanas laikā.

Tagad noskaidrosim, kā notiek krāsošanas process.

Pirmkārt, jāpiemin, ka krāsošana ar pulveri ir sadalīta vairākos posmos.

Vissvarīgākais posms ir diska tīrīšana ar smilšu strūklu. Šis posms tiek izmantots vecās krāsas, kā arī korozijas, noņemšanai no diskiem. Papildus tas novērš nelīdzenumu rašanos uz diska virsmas, kā arī ļauj sasniegt labāku pulvera krāsas saķeri ar disku.

Kā notiek process?

Diski tiek novietoti speciālā smilšu strūklas iekārtas kamerā, kur ar saspiesta gaisa un smilšu vai kāda cita abrazīva materiāla maisījuma palīdzību tiek noņemta vecā krāsa. Šīs procedūras  ilgums var ievērojami atšķirties, jo laiks ir atkarīgs no vecā pārklājuma uz diska, kā arī no tā biezuma.

Nākamais solis ir diska virsmas attaukošana. Diska virsmu attauko ar jebkuru attaukošanas līdzekli. Pēc attaukošanas var uzklāt pulvera grunti.

Vislabāk ir izmantot pulverveida grunti ar cinka saturu, jo cinku saturoša grunts aizsargā disku no turpmākas korozijas diska ekspluatācijas laikā. Tiek uzklāts pulvera gruntējums, kā arī pulvera krāsa kopumā, izmantojot īpašu impulsu pistoli. Pulverveida grunts un pulvera krāsas ķīmiskās daļiņas tiek piesātinātas ar impulsu, ko uzlādē elektromagnēti. Tad to izsmidzina ar speciāla impulsu pistoli. Tādā veidā pulveris nosēžas uz diska, it kā magnetizējoties. Pēc atbilstoša grunts slāņa uzklāšanas diskus ievieto krāsnī, kur tos noteiktu laiku karsē 200° C temperatūrā.

Parasti grunts polimerizācijai pietiek ar 10–15 minūtēm. Diski tiek izņemti no speciālās krāsns un tiek pārbaudīts – vai visa virsma ir vienmērīgi līdzena. Bieži ir gadījumi, kad uz diska virsmas tiek konstatēti nelīdzenumi.

Jebkura nevienmērība pārsvarā parādās pēc krāsošanas. Līdz pulvera krāsas uzklāšanai visi šie trūkumi un nelīdzenumi ir jānovērš

Pēdējais posms – pulvera krāsas uzklāšana. Šis posms praktiski neatšķiras no pulverveida grunts uzklāšanas. Tiek izvēlēta pulvera krāsa, iepildīta impulsu pistolē un tad tiek uzklāta uz jau sagatavotas diska virsmas. Pēc pulvera krāsas uzklāšanas disku ievieto polimerizācijas krāsnī. Šis process ilgst 15 – 20 minūtes. Pulverizētos mašīnas diskus izņem no krāsns, atdzesē un nodot lietošanai.